Sprawdź wysokość swojego przyszłego mieszkania i wykorzystaj ją, by zyskać dodatkową powierzchnię użytkową.
Kubatura jest objętością mieszkania, czyli powierzchnią mieszkania pomnożoną przez jego wysokość. Jeszcze w zeszłym wieku, kiedy powstawały głównie wysokie budynki wielorodzinne (bloki), standardowa wysokość mieszkania oscylowała w granicach 2,45m.
Dzisiaj standardy są wyższe i chronione prawem. Minimalną wysokość mieszkania reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. §72.1 precyzuje, że pokoje w budynkach mieszkalnych oraz sypialnie, przeznaczone na pobyt stały dla max. 4 osób, powinny mieć minimalną wysokość 2,5m. Górna granica nie została określona.
A to ona często robi różnicę. Wiele osób kupując mieszkanie nie porównuje wysokości konkurencyjnych pomieszczeń, zapominając o tym, że większa kubatura to więcej przestrzeni do życia i zagospodarowania. Wyższe mieszkania dają właścicielom lepszy komfort termiczny: w lecie wolniej się nagrzewają, natomiast w zimie wolniej chłodzą. Są nieporównywalnie lepsze pod tym kątem niż standardowe, duszne, nagrzane mieszkania w blokach.
Większa kubatura to także wiele możliwości atrakcyjnego zagospodarowania wnętrza. Jeżeli mieszkanie jest dużo wyższe niż minimalna wysokość przyjęta przez ustawodawcę, dodatkową powierzchnię można wykorzystać na antresolę, która stanie się wygodnym miejscem do spania lub czytania. Nie tylko nada ona ciekawego charakteru wnętrzom, ale również pozwoli zyskać dodatkowe kilkadziesiąt procent powierzchni.
Gdzie szukać mieszkań o zwiększonej kubaturze? Na przykład na Osiedlu Rodzinnym – we Wrocławiu, powstającym w ramach osiedla Nowe Żerniki.
Przykładowo, mieszkanie D1 na Osiedlu Rodzinnym (o powierzchni 30,36m2) dzięki swojej wysokości (3,73m) umożliwia zbudowanie antresoli, z przeznaczeniem np. na sypialnię. Minimalna wysokość takiej funkcjonalnej sypialni to 1,2m. Po odjęciu wysokości konstrukcji zostaje 2,43m wysokości pomieszczenia pod antresolą.
Ile można zyskać? W przypadku mieszkania D1 9,8 m2 powierzchni. Dzięki zwiększonej kubaturze pomieszczenia i wykorzystaniu jej na antresolę, z mieszkania dwupokojowego o powierzchni 30,36m2 można stworzyć mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni ok. 40m2.
Z informacji, które otrzymaliśmy od dewelopera wynika, że w całej inwestycji takich mieszkań zostało już niewiele, bo ok. ośmiu. Jednak poza nimi możemy wybierać również wśród innych mieszkań o podwyższonej kubaturze, których wysokość oscyluje w granicach od 2,65m – 3,28m.
Jeśli wysokość pomieszczenia na to pozwala, wykorzystajmy ją! Koszty antresoli są naprawdę niewielkie, a zyski w metrażu mogą być zaskakujące. Dzięki antresoli oszczędzić można przestrzeń, zapewniając bliskim więcej miejsca do codziennego życia i zwiększyć funkcjonalność mieszkania.
Naszym zdaniem warto sprawdzać wysokość mieszkań które oglądamy. Czasem niższa cena wynika właśnie z oszczędności na kubaturze, czyli – tak naprawdę – na naszym przyszłym komforcie. A przecież kupujemy mieszkanie po to, by ten komfort zwiększyć.