Nowe Żerniki - WUWA2 - modelowe osiedle Wrocławia

Komentarzy
Skomentuj 05.03.2015

Inspiracją do stworzenia projektu osiedla Nowe Żerniki była wystawa, która odbyła się we Wrocławiu w czerwcu 1929 roku pod nazwą WUWA tj. Wohnung und Werkraum (mieszkanie i miejsce pracy.
Wystawa ta odbyła się w Hali Stulecia, a także przyległych do niej pawilonach. Oprócz ekspozycji przedstawionej w budynku, wzniesiono na tę okazję modelowe osiedle zlokalizowane przy ul. Zielonego Dębu.

Budynki powstałe na potrzeby wystawy WUWA miały za zadanie zaprezentowanie modelowego zagospodarowania terenu, jako osiedla prostego i funkcjonalnego, spełniającego podstawowe potrzeby mieszkalnictwa. Osiedle WUWA przetrwało do dnia dzisiejszego.

Nowe Żerniki zwane również WUWA2 to projekt, kierujący się wystawą sprzed około 80 lat. WUWA2 ulokowano w zachodniej części Wrocławia niedaleko Stadionu Miejskiego. Osiedle Nowe Żerniki będą stanowiły wizytówkę Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W projekcie tworzenia Nowych Żernik biorą udział zarazem miasto Wrocław jak i Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP ze współpracą wrocławskiego oddziału SARP.
Projekt Nowych Żernik został podzielony na trzy etapy. Pierwszy z nich obejmuje około 10 ha i ma zostać zrealizowany w 2015-2016 roku.

Więcej na temat:

Comments are closed.

Najczęściej przeglądane tematy:

Ostatnio dodane artykuły:

Podobne tematy: