Nowe Żerniki - Osiedle Rodzinne - WUWA2

Jednym z elementów działań Wrocławia, bezpośrednio związanych z organizacją ESK2016 było przygotowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej  projektu modelowego osiedla „Nowe Żerniki”. W koncepcji tej odwołano się do jednego z chyba najbardziej znanych przykładów projektowania i rozbudowy tkanki miejskiej. Wystawa „Wohnung und Werkraum” z 1929r., potocznie zwana WUWĄ, była projektem, który swoim obszarem obejmował tereny Biskupina i Sępolna. Ta prosta idea okazała się najbardziej przyjaznym dla społeczeństwa działaniem na płaszczyźnie architektury i socjologii, które na przełomie ostatnich dziesięcioleci zastosowano  w naszym mieście.

Komentarzy
Skomentuj autor: Marek Malicki 28.01.2016

Nowa Architektura dla Europejskiej Stolicy Kultury 2016

WUWA 2, bo tak potocznie, ze względu na swe idee i inspirację, nazywa się osiedle „Nowe Żerniki”, podobnie jak swój pierwowzór, ma być przede wszystkim przyjazna człowiekowi. Stąd jedno z głównych rozwiązań zakłada, aby osiedle posiadało w swej strukturze możliwie wiele funkcji, które w innych przypadkach są rozrzucone po całym mieście.
Zatem, na wydawałoby się niewielkim obszarze, zorganizowana będzie nie tylko funkcja mieszkalna, ale także stworzone zostaną miejsca rekreacji, kultury, a nawet pracy.
Na terenie osiedla przewiduje się m.in. wybudowanie, domu kultury, będącego centrum działań w ramach obchodów ESK 2016, szkoły, przedszkola, domu seniora. Nie zabraknie też obiektów rekreacyjnych, takich jak boiska, korty i place zabaw. Całości dopełnią kameralne punkty handlowe i usługowe, a w południowej części osiedle przylegać będzie do parku.

Jako Wrocławianie mamy szczęście, bo w tym przypadku nie skończyło się na planach: Miasto wraz z deweloperami przystąpiło do realizacji tego odważnego zadania.

Źródło. Deweloper / www.nowezerniki-or.pl

Źródło. Deweloper / www.nowezerniki-or.pl

Jednym z ciekawszych budynków na tym terenie jest projekt znanej wrocławskiej pracowni architektonicznej Dziewoński-Łukaszewicz Architekci, realizowany przez dewelopera Osiedla Rodzinne. Wielorodzinny budynek będzie bezpośrednio sąsiadował z budowanym przez miasto domem kultury, a sytuowany jest w południowo- zachodniej części osiedla. Bezpośrednie sąsiedztwo zabudowy jednorodzinnej wymusiło na projektantach stworzenie obiektu, łączącego w swej formie płynne przejście od zabudowy jednorodzinnej do zabudowy wielokondygnacyjnej w dalszej części osiedla.

W tym przypadku mamy do czynienia z projektem, który przewiduje w jednym budynku zróżnicowaną ilość kondygnacji i w ciekawy sposób łączy lokale mieszkalne, o powierzchni nazwijmy to kawalerek, z mieszkaniami, które swoją formą i wielkością przypominają wręcz domy jednorodzinne. Mamy tu szereg mieszkań dwupoziomowych, i nie mówimy tu o mieszkaniach z antresolami, mamy też bogatą ofertę mieszkań, w których w wyraźny sposób możemy wyróżnić dwie strefy, pierwszą typowo mieszkalną oraz drugą, która z powodzeniem może być np. pracownią czy biurem. Ciekawym rozwiązaniem są również mieszkania bezpośrednio połączone z garażami dwustanowiskowymi (mieszkanie dwukondygnacyjne, dolny poziom – garaż na dwa samochody i pomieszczenie gospodarcze, połączone prywatnymi schodami z drugim poziomem, spełniającym funkcje mieszkaniowe). Duża część mieszkań posiada własne ogródki, a niewątpliwym atutem projektu są zielone dachy. Praktycznie wszystkie dachy, z wyłączeniem prywatnych tarasów, które należą do mieszkań górnych kondygnacji, będą obsadzone roślinnością, retencjonującą znaczną ilość wód opadowych, co w naszym mieście nie jest jeszcze niestety popularnym, proekologicznym rozwiązaniem.

Zdecydowano się na proste rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe, które pozwolą zrealizować budynek i zaproponować mieszkania w dostępnej cenie (ceny mieszkań zaczynają się od 192 tys. zł), a jednocześnie podkreślą współczesny charakter budynku. Architekturę charakteryzują duże przeszklenia, a tarasy i wycięcia loggi urozmaicają prostą, modernistyczną bryłę. Pionowe pasy mlecznych, poliwęglanowych doświetleń klatek schodowych, rozcinają budynek na segmenty, typowe dla zabudowy jednorodzinnej. Całość utrzymano w monochromatycznej kolorystyce, z grafitowymi elementami stolarki i balustrad odcinających się na białych ścianach.

Zakończenie realizacji zaplanowane jest na drugą połowę 2016 roku. Ze szczegółową ofertą można się zapoznać na bezpośrednio na stronie internetowej: www.nowezerniki-or.pl

Zaprojektowane przez najlepszych wrocławskich architektów osiedle odpowiadać będzie potrzebom nowoczesnych mieszkańców miasta, ułatwiać budowanie więzi społecznych, sprosta normom budownictwa ekologicznego, a także stanie się architektoniczną wizytówką Miasta Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

Więcej na temat:

Comments are closed.

Najczęściej przeglądane tematy:

Ostatnio dodane artykuły:

Podobne tematy: