Mieszkanie dla Młodych w 2013 r.

Kiedy w połowie 2012 roku rząd wygaszał program dopłat do kredytów hipotecznych dla młodych rodzin („Mieszkanie na swoim”) ogłosił, że zostanie on zastąpiony nowym programem „Mieszkanie dla młodych”. Pierwsze dofinansowane kredyty z MdM mają zostać uruchomione w połowie 2013 lub na początku 2014 roku. Czekający na możliwość wzięcia dofinansowania będą musieli jednak uzbroić się w cierpliwość, jako że dzisiaj ta druga data wydaje się być bardziej realna.

Komentarzy
Skomentuj 09.01.2015

Nowy program dofinansowywania kosztów kredytów hipotecznych

Program „Mieszkanie dla młodych” wprowadza szereg zmian w stosunku do poprzedniego rządowego systemu dopłat „Rodzina na swoim”. Przede wszystkim z MdM będą mogli skorzystać jedynie ci, którzy chcą zakupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Zmianie ulegnie również sam mechanizm dofinansowywanie inwestycji. W „Rodzinie” rząd dopłacał do spłaty raty przez pierwsze 8 lat, zmniejszając tym koszty poszczególnych rat. Korzystający z MdM otrzymają dopłatę jednorazowo, która obniży wartość kredytu. Jej wysokość będzie wynosiła 10% wartości mieszkania, ale skorzystanie z preferencyjnych warunków dla rodzin z dziećmi mogą zwiększyć tą kwotę nawet do 20%. Podobnie jak w RnS zakupić będzie można mieszkania o maksymalnej powierzchni 75 m2, przy czym rząd dopłaci jedynie do 50m2.

Pod względem pozostałych zapisów nie ma zbyt wiele różnic. Z rządowych dopłat w ramach „Mieszkania dla młodych” mogą skorzystać osoby nie pozostające w związku małżeńskim do 35 roku życia lub małżonkowie, z których młodszy nie przekroczy tej granicy wieku. Preferencyjne warunki mają rodziny z dziećmi – jeżeli w chwili zakupu mieszkania rodzice mają już jedno dziecko, otrzymają dodatkowe 5%. Kolejne 5% mogą otrzymać, gdy w czasie 5 lat od zakupu mieszkania urodzi im się kolejne.

W stosunku do „Rodziny na swoim” nowy program „Mieszkanie dla młodych” jest nieco mniej korzystny. Wprowadzone ograniczenia dotyczące kupowania nieruchomości na rynku wtórnym oraz zmiana systemu dopłat rządowych sprawiają, że wiele rodzin nadal będzie miało trudności z zakupem własnego lokum. Problemem jest również termin wejścia w życie MdM – wszystko wskazuje na to, że wbrew zapowiedziom program nie ruszy w 2013 i osoby które zaplanowały skorzystanie z dopłat w tym roku będą musiały przełożyć swoją inwestycję na kolejne lata.