Tańsza spłata kredytów walutowych?

700 tysięcy Polaków z niepokojem śledzi codziennie tabele kursów walut – to posiadacze kredytów walutowych, których wysokości rat zależne są od wahań kursowych. Tymczasem ratę kredytu można łatwo obniżyć o kilka procent. Wystarczy skorzystać z ustawy antyspreadowej i zacząć spłacać ją w walucie, zamiast w złotówkach.

Komentarzy
Skomentuj 09.01.2015

Spłacaj tanio kredyt we frankach!

Ustawa antyspreadowa otwiera nowe możliwości

Zmiany kursów walut, a szczególności nagły wzrost wartości franka szwajcarskiego, jednej z najpopularniejszych walut w których udzielano kredytów, spowodował oddolne inicjatywy obywatelskie. Ich celem jest stworzenie społeczności osób posiadających takie kredyty i walka o obniżenie wartości rat. Przykładem takiej działalności jest strona kupfranki.pl, założona przez 31-letniego Poznanianina, skupiająca osoby spłacające kredyty we frankach. Jej działalność umożliwiła ustawa antyspreadowa, która weszła w życie w połowie 2011 roku, dając kredytobiorcom możliwość spłacania swoich zobowiązań bezpośrednio w walucie, w jakiej wzięli kredyt. Oznaczało to, że kredytobiorcy nie są skazani na kursy walut w bankach, które zarabiają na spreadzie (różnicy między ceną zakupu i sprzedaży waluty obcej), ale mogą kupować walutę po korzystniejszych cenach i wpłacać ją bezpośrednio do banku– kredytodawcy na poczet rat pożyczki. A im więcej osób będzie zainteresowanych takim rozwiązaniem, tym większa kwota transakcji, a tym samym – możliwość negocjowania ceny zakupu franków. Tą zależność dostrzegł twórca serwisu kupfranki.pl, oferując innym kredytobiorcom możliwość wspólnego negocjowania cen zakupu waluty. Okazuje się bowiem, że zakup walut w innych miejscach pozwala zaoszczędzić na kursie nawet do 6%, dzięki czemu rata kredytu jest realnie niższa, niż w przypadku spłaty w złotówkach.

Kantory internetowe i aukcje walut

Serwis kupfranki.pl umożliwia skorzystanie z kantoru internetowego, gdzie elektronicznie przeprowadzane są transakcje wymiany walut. Procedura wymiany złotówek jest prosta.

Należy zarejestrować się jako klient w wybranym kantorze. W dalszej kolejności podać numer konta z którego będą wysyłane pieniądze do wymiany, a następnie numer konta walutowego, na które kantor ma je odesłać po wymianie. Później dokonujemy przelewu na wskazane konto – mówi Jarosław Sadowski, analityk Expander Advisors.

Klient śledzi kurs interesującej go waluty i dokonuje wymiany w najkorzystniejszym dla niego momencie. Co więcej, kwota transakcji nie jest ograniczona – można skorzystać z dobrego kursu i wymienić więcej złotówek na walutę, na poczet spłaty kolejnych rat.

By skorzystać z tego rozwiązania konieczne jest posiadanie konta walutowego w banku, który udzielił kredytu. Niektóre z banków oferują taką usługę bezpłatnie, inne naliczają comiesięczne opłaty za prowadzenie konta. W tej drugiej sytuacji może się jednak okazać, że koszty utrzymania kolejnego rachunku są na tyle wysokie, że pochłaniają oszczędności uzyskane w wyniku spłaty kredytu we frankach.

Comments are closed.

Najczęściej przeglądane tematy:

Ostatnio dodane artykuły:

Podobne tematy: