Cisza - ważne kryterium wyboru mieszkania

Mieszkanie w cichej okolicy kupię… Chociaż takich ogłoszeń już raczej się nie spotyka, problem hałasu w domu wciąż pozostaje ten sam. Dlaczego warto zainwestować w mieszkanie w spokojnej okolicy i jak to zrobić?

Komentarzy
Skomentuj autor: Redakacja LAAP 21.07.2016
Nowe Żerniki Osiedle Rodzinne

Nowe Żerniki Osiedle Rodzinne – Żródło: www.nowezerniki-or.pl

Im ciszej, tym zdrowiej

Hałas jest jednym z czynników, które negatywnie wpływają na zdrowie. Wzrastająca liczba samochodów poruszających się po polskich drogach sprawia, że coraz więcej osób mieszkających w miastach jest narażonych na życie w hałasie.

A do komfortowego mieszkania i zdrowego życia potrzebna jest człowiekowi cisza. Jej brak może powodować rozdrażnienie, prowadzić do chorób psychosomatycznych i być źródłem stresu. W hałasie nie sposób też dobrze spać, a brak snu skutkuje niewystarczającą regeneracją organizmu i uczuciem ciągłego zmęczenia.

Co ważne, do miejskiego hałasu nie da się przyzwyczaić. Przytaczane często pomysły odizolowania się szczelnymi oknami to tylko puste argumenty. Jak bowiem spędzać przyjemnie czas w domu, gdy każde uchylenie okna powoduje zakłócenie ciszy? Codziennie, gdy chcemy wywietrzyć mieszkanie, stawać przed wyborem – albo cisza, albo świeże powietrze? Okoliczny hałas potrafi być naprawdę uciążliwym sąsiadem i zabijać całą radość z posiadania własnego lokum.

Dlatego też spokojna okolica to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru oferty zakupu mieszkania. To cisza decyduje o codziennym komforcie i wpływa pozytywnie na zdrowie. Wiele osób może argumentować, że w miastach nie ma miejsc bez hałasu, ale nie jest to prawda.

Jak sprawdzić swoją ofertę pod kątem hałasu?

Wybierając lokalizację warto zwrócić uwagę na położenie, które zagwarantuje nam ciszę. Skąd jednak wiadomo, czy przedstawiana przez dewelopera oferta spełnia takie kryteria?

W wyborze odpowiedniego mieszkania pomoże dostępna w Internecie mapa akustyczna Wrocławia. To tam można sprawdzić gdzie znajdują się enklawy ciszy i jakie tereny są bardziej narażone na hałas.

Na stronie wroclaw.pl po prawej stronie, pod menu głównym, znajduje się wrocławski niezbędnik. Należy z niego wybrać mapę Wrocławia, a następnie w środkowej części zaznaczyć opcję mapa akustyczna. Lewe menu służy do zmiany zawartości mapy. Można tam wybrać m.in. hałas drogowy LDWN.

Wybierz mieszkanie z głową!

Postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda kwestia ciszy na jednym z nowych, modelowych osiedli mocno promowanych przez Wrocław – na osiedlu Nowe Żerniki. Poniżej znajduje się mapka opracowana na podstawie Mapy emisyjnej hałasu drogowego ze strony www.wroclaw.pl.

mapa_opracowanie

Mapa akustyczna Hałas drogowy LDWN – opracowana na podstawie mapy akustycznej na stronie wroclaw.pl

Nanieśliśmy na niej 5 inwestycji, które powstają w tej okolicy. Jak można było się domyślać inwestycje oddalone od AOW oraz ulicy Kosmonautów są mniej narażone na uciążliwości związane z hałasem.

Chociaż wydaje się, że różnice nie są znaczne, tak naprawdę mają one znaczenie. Jeśli wierzyć specjalistom, redukcja hałasu o 3 dB jest porównywalna z efektem jaki można uzyskać oddalając się dwukrotnie od jego źródła. Przy zakupie mieszkania te kilka decybeli mniej może więc okazać się bardzo istotne, warto więc również wziąć je pod rozwagę.

Comments are closed.

Najczęściej przeglądane tematy:

Ostatnio dodane artykuły:

Podobne tematy: