Wymarzone miejsce posiadaczy ciasnych mieszkań.

Garderoba jest marzeniem wielu posiadaczy ciasnych i małych mieszkań. To wymarzone miejsce nie tylko do przechowywania ubrań, ale również magazyn rzadziej używanych przedmiotów. W dobrze zaprojektowanej garderobie znajdzie się miejsce i na garnitury, i na narty. Na co należy zwrócić uwagę przy organizowaniu wolnej powierzchni by była ona maksymalnie funkcjonalna?

Komentarzy
Skomentuj 08.12.2015
Garderoba

Garderoba

Miejsce

Pierwszą decyzją do podjęcia jest lokalizacja garderoby. Kupując mieszkanie lub dom na rynku wtórnym ten problem jest rozwiązany, bo garderoba została już gdzieś usytuowana, jeżeli jednak wymarzone lokum dopiero jest w fazie projektów, wówczas warto przemyśleć jej lokalizację. Najczęściej garderoby planowane są w okolicy przedpokoju (pozwala to ułatwić dostęp do odzieży wierzchniej i butów oraz eliminuje problem przeładowanych wieszaków przy drzwiach wejściowych) lub w okolicach sypialni (upraszcza codzienne dobieranie ubrań). Ostatnio w większych wnętrzach modne stało się również robienie garderoby jako pomieszczenia przejściowego, łączącego łazienkę i sypialnię. Na takie rozwiązanie można sobie jednak pozwolić tylko w przypadku dużego metrażu.

Wielkość i organizacja

Żeby garderoba była funkcjonalna, musi mieć wielkość przynajmniej 4m2 i być zorganizowana tak, by zaspokajać wszystkie potrzeby przechowywania przedmiotów. Podstawą jest maksymalne wykorzystanie powierzchni, co można osiągnąć projektując półki aż do samego sufitu. Warto również urozmaicić miejsce do składowania rzeczy – przydadzą się również szuflady, specjalne miejsce do przechowywania butów, drążki (na koszule i kurtki) oraz kilka większych przestrzeni na duże gabarytowo przedmioty. Oświetlenie powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego i wystarczająco mocne, by wewnątrz nie panował półmrok.

Jeżeli dysponujemy dużą garderobą, wówczas można w niej umieścić lustro i miejsce do siedzenia (przyda się przy ubieraniu skarpetek lub butów). Górne półki przeznacza się zazwyczaj na rzadziej używane rzeczy. Jeżeli ktoś chce przechowywać w niej również inne rzeczy (np. narty, sprzęt sportowy), wówczas zawczasu trzeba pomyśleć gdzie można go zmieścić. Na etapie planowania wystarczy bowiem odsunąć półki kilkanaście centymetrów od ściany by uzyskać idealny schowek narciarski, przy gotowej garderobie wygospodarowanie miejsca na długie przedmioty może być nieco trudniejsze.

Więcej na temat: