Sprzedaż nieruchomości w roku 2014 - Wrocław i okolice

Według danych z 2014 roku wartość sprzedaży nieruchomości sięgała około 840 mln zł. Natomiast w 2013 roku wartość transakcji wynosiła o około 10 mln zł więcej. Większość z tych transakcji dotyczyła mieszkań zlokalizowanych we Wrocławiu. Pozostałe dotyczą nieruchomości w okolicach miasta.

Komentarzy
Skomentuj 04.03.2015

W 2014 roku odnotowano wzrost cen mieszkań oddanych do sprzedaży. Największy wyniósł we Wrocławiu, bo aż o ponad 7% w porównaniu z rokiem 2013. Ceny nowych nieruchomości wchodzących na rynek są o około 18% za m2 wyższe niż lokali wtórnych. W późniejszym czasie zwiększy się do około 20% za m2 Taka sytuacja obejmuje nie tylko Polskę. W Austrii, Australii, Dani, Niemczech oraz USA są o około 20 – 25 % wyższe ceny mieszkań.

Średnio cena mieszkania z rynku pierwotnego wynosi około 5 000 zł. Najdroższe mieszkania zlokalizowane są w Centrum Wrocławia – Stare Miasto, jak i w obrębie Krzyków. Natomiast w dzielnicy Fabryczna oraz Psie Pole można zakupić mieszkanie najtaniej.

2015 rok przyniósł ze sobą parę zmian. Wraz z nowym rokiem zwiększył się wkład własny. Wynosi on teraz 10% ceny nieruchomości. Dokonano również zmian w programie MdM – m.in. dotyczą one braku sfinansowania całego wkładu własnego; wprowadzono również obowiązkowe opłaty tj. taksie notarialnej oraz podatku od czynności prawnych o wys. 2% ceny transakcyjnej.
Natomiast w kwietniu 2015 roku w górę pójdą ceny dotyczące kredytu hipotecznego – dotyczy to wprowadzenie nowych sposobów ubezpieczeń kredytów, według Rekomendacji „U”.
Trzeba również dodać iż na koniec grudnia 2014 roku została wcielona w życie ustawa na temat Praw Konsumenta. Został wydłużony okres do 5 lat dotyczący wad fizycznych nieruchomości, który naliczany jest od dnia wydania mieszkania klientowi.

Comments are closed.

Najczęściej przeglądane tematy:

Ostatnio dodane artykuły:

Podobne tematy: