Najczęstsze problemy przy aranżacji pokoju dziecinnego.

Komentarzy
Skomentuj 09.12.2015

Wiele osób boryka się z problemem zaaranżowania pokoju dziecka w sposób, który pozwoli mu pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty i meble, a dodatkowo będzie jeszcze funkcjonalny. Przy małych pomieszczeniach trudno sobie pozwolić na rozmach, jednak kilka drobnych sztuczek da rodzicom możliwość ustawienia wszystkich niezbędnych rzeczy bez rezygnacji z wydzielonej przestrzeni do spania i odpoczynku, obszaru do zabawy oraz miejsca do nauki.

Dziecięca sypialnia

Kącik do spania i odpoczynku powinien znajdować się w zacisznym miejscu, z dala od zabawek. Koniecznie trzeba go również odsunąć oraz drzwi i okien, by nasz maluch zasypiał spokojnie i nie był narażony na przeciągi. W pokojach, gdzie rodzeństwo dzieli jedno pomieszczenie między sobą sprawdzą się łóżka piętrowe – dla dzieci to duża frajda, która rodzicom pozwala zaoszczędzić trochę miejsca. Powodzeniem cieszą się również pojedyncze łóżka piętrowe, które umożliwiają zagospodarowanie przestrzeni pod łóżkiem na kącik do nauki lub zabawy.

Kącik do nauki

Podobnie jak sypialnia, również kącik do nauki powinien zostać umieszczony w zacisznym miejscu. Planując go warto tak ustawić biurko, by dziecko jak najdłużej mogło pracować przy dziennym świetle (np. przy oknie), dzięki czemu łatwiej będzie mu odgonić senność i ochronić wzrok. Blat powinien być na tyle szeroki, by zmieściły się na nim wszystkie niezbędne pomoce naukowe, a nasza latorośl mogła pracować wygodnie, bez krzywienia się na krześle i przyjmowania pozycji niezdrowych dla kręgosłupa. Wygodne krzesło i miejsce na cenne drobiazgi (półki, szufladowiec, niewielka szafeczka) są kolejnymi elementami, które muszą zmieścić się w pokoju. Ułatwiają utrzymanie porządku, a do tego umożliwiają schowanie niepotrzebnych aktualnie rzeczy, dzięki czemu podczas nauki dziecko nie będzie się rozpraszało.

Miejsce do zabawy

Równie ważna w rozwoju dziecka jest zabawa. Jeżeli przestrzeń na to pozwala rodzice mogą wygospodarować osobne miejsce do zabawy. Powinno ono być przytulne i miłe dla malucha. Duże pudła umożliwiają utrzymanie porządku, a miękki dywan zabezpiecza dziecko przez zimnem i pozwala bawić się bezpośrednio na podłodze.

Cały pokój powinien być utrzymany w pastelowych, ciepłych kolorach, dających młodemu człowiekowi poczucie bezpieczeństwa. Wybór odpowiednich barw można częściowo powierzyć dziecku – to przecież jego miejsce i najważniejsze, by ono się tam dobrze czuło.

Więcej na temat: